Pani pozna Pana Sosnowiec i okolice

Pani szuka Pana Sosnowiec i okolice

Czytaj więcej

Ogłoszenia towarzyskie Sosnowiec

Sosnowiec jest miastem położonym w południowej Polsce, w województwie śląskim. Wchodzi w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nie jest jednak częścią Górnego Śląska, a należy do subregionu Zagłębia Dąbrowskiego, będącego historycznie częścią zachodniej Małopolski. Miasto położone nad trzema rzekami: Białą Przemszą, Brynicą i Czarną Przemszą. Powierzchnia Sosnowca wynosi 91,06 km². Pod względem liczby ludności  zajmuje 16. miejsce w Polsce i 3. w województwie śląskim (za Katowicami i Częstochową). Według stanu na 31.12.2018 roku miasto zamieszkiwało 202 036 mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego).

Gospodarka Sosnowca

Sosnowiec otrzymał prawa miejskie w 1902 roku jako pierwszy w Generalnym Gubernatorstwie po Powstaniu Styczniowym. Liczył wówczas ok. 60 tys. mieszkańców. Miasto od początku swego istnienia, jak wiele ościennych w konurbacji górnośląskiej, związane z przemysłem ciężkim głównie górnictwem. Dogodne warunki do rozwoju przemysłu wynikały z odkrytych w XIX wieku surowców naturalnych, a także z korzystnego położenia na skrzyżowaniu istotnych szlaków drogowych i kolejowych. Po upadku PRL, od 1989 nastąpiła zmiana gospodarczego profilu miasta. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego na terenie Sosnowca, KWK "Kazimierz-Juliusz", została zlikwidowana w 2014 roku. Mimo widocznych wciąż skutków wieloletniego wydobycia węgla na terenie miasta, obecnie w gospodarce miasta dominuje przemysł lekki oraz usługi, w tym silnie rozwinięty handel.

Atrakcje Sosnowca

Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Sosnowca jest Zamek Sielecki, położony w dzielnicy Sielec najstarsza budowla na terenie miasta. Historia jego budowy nie jest do końca znana, ale istnieją dokumenty mogące świadczyć, że powstał w XV wieku. Pierwotnie miał charakter obronny, obecnie jest siedzibą samorządowej instytucji kultury "Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki". Na jego terenie organizowane są wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Najważniejszym obiektem sakralnym jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położona przy ul. Kościelnej. Od 1992 roku pełni funkcję katedry diecezji sosnowieckiej. W budowli znajduje się polichromia Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły. Budynek w 2014 objęty częściowym pożarem, w wyniku którego uszkodzeniu uległ dach. Do zabytków architektury w Sosnowcu należą także: neobarokowy Pałac Schönów w dzielnicy Środula, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego oraz cerkiew prawosławna przy ul. Kilińskiego. Jednym z najbardziej unikalnych miejsc na mapie Sosnowca jest tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy - de facto miejsce zbiegu granic imperiów Austrii, Prus i Rosji do 1915 roku.

Transport

Przez teren Sosnowca przebiegają drogi ekspresowe S1 i S86 oraz drogi krajowe 94 i 79, a także odnoga historycznej linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W odległości 25 kilometrów od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych i tramwajowych. Transport zbiorowy organizuje Zarząd Transportu Metropolitalnego jednostka organizacyjna Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Sport

Sosnowiec posiada bogate tradycje osiągnięć sportowych, szczególnie w dyscyplinach zespołowych. Największym sukcesem na arenie międzynarodowej było zdobycie w 1978 roku przez miejscowy Płomień Milowice europejskiego Pucharu Mistrzów w siatkówce do dziś jedyny taki sukces polskiej drużyny w tych rozgrywkach. Męska drużyna Płomienia dwukrotnie, a żeńska pięciokrotnie zdobywała siatkarskie mistrzostwo Polski. Hokeiści Zagłębia Sosnowiec w latach 80. XX wieku sięgnęli po pięć tytułów mistrza Polski, a drużyna koszykarska po dwa. Sekcja piłkarska Zagłębia ma na koncie cztery Puchary Polski i cztery tytuły wicemistrza kraju. Najwięcej tytułów mistrzowskich ze wszystkich sosnowieckich klubów wywalczyła żeńska drużyna Czarni Sosnowiec, która 12-krotnie sięgała po mistrzostwo Polski kobiet i jest najbardziej utytułowanym klubem w historii tych rozgrywek.

Sex randki Sosnowiec i okolice

Najczęstsze wyszukiwane słowa dla tej podstrony w wewnętrznej wyszukiwarce serwisu "panipoznapana.pl" to:
 • sex spotkania Sosnowiec
 • sex randki Sosnowiec
 • randki Sosnowiec
 • poznam panią Sosnowiec
 • poznam pana Sosnowiec
 • panie Sosnowiec
 • pani szuka pana Sosnowiec
 • pani pozna pana Sosnowiec
 • ogłoszenia erotyczne Sosnowiec
 • ogłoszenia towarzyskie Sosnowiec
 • ogłoszenia pan Sosnowiec
 • ogłoszenia matrymonialne Sosnowiec
 • ogłoszenia kobiet Sosnowiec
 • oferty towarzyskie Sosnowiec
 • anonse towarzyskie Sosnowiec
 • anonse Sosnowiec
 • anonse erotyczne Sosnowiec
PaniPoznaPana.pl – Darmowe ogłoszenia towarzyskie. Dodaj swoje ogłoszenie i znajdź swoją drugą połówkę!
Back to top
Close Offcanvas Sidebar