Pani pozna Pana Gorzów Wielkopolski i okolice

Pani szuka Pana Gorzów Wielkopolski i okolice

Czytaj więcej

Ogłoszenia towarzyskie Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski pełni funkcję jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego drugą siedzibą jest Zielona Góra. Miasto położone jest w północno-zachodniej części Polski, około 53 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. Pod względem geograficznym znajduje się na skraju Kotliny Gorzowskiej, a przez miasto przepływa rzeka Warta. Stolicę województwa zamieszkuje prawie 130 tysięcy mieszkańców, co daje jej 29. miejsce w kraju pod względem liczby ludności.

Historia w pigułce

Początki miejscowości sięgają aż do XIII wieku datę założenia, jak i nadania praw miejskich określa się na 1257 rok. Pierwotnie była określana nazwą Landsberg an den Warthe, co w polskim tłumaczeniu oznacza "Ziemia nad Wartą". Mimo, że miasto znajduje się na terenie województwa lubuskiego, jego nazwa wskazuje na zupełnie inną przynależność. Wcześniej tereny gorzowskie należały do terytorium plemiennego Lubuszan, jednakże po podbiciu plemienia przez Polan zostały one włączone do Wielkopolski. Obecna, znana wszystkim nazwa została nadana przez urząd dopiero w 1946 roku. We wcześniejszym podziale administracyjnym Gorzów od 1950 roku należał do województwa zielonogórskiego, natomiast 15 lat później został stolicą nowo powstałego województwa gorzowskiego.

Gorzowska flora

Do bogactwa miasta niewątpliwie należy roślinność w Gorzowie znajduje się aż 9 parków, między innymi: Wiosny Ludów, Słowiański, Górczyński, Zacisze czy 750-lecia miasta. Dodatkowo, na terenie Gorzowa znajduje się także rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy chroniący zbiorowiska roślinności kserotermicznej muraw ostnicowych i kłosownicowych oraz wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym ostnicy włosowatej, dzwonka syberyjskiego, świergotka polnego i ślimaka żeberkowanego.

Uczta dla turystów

Gorzów poza bogatym wachlarzem roślinności posiada także spory zbiór zabytków i miejsc przeznaczonych dla odwiedzających. Przede wszystkim, jak w każdym większym mieście, dużym zainteresowaniem cieszy się Stary Rynek. Nie jest on tak przyciągający, jak starówki w Krakowie czy Wrocławiu, jednak również ma swój urok. W samym sercu rynku znajduje się dziewiętnastowieczna Fontanna Pauckscha. Tuż obok podziwiać można największą wizytówkę miasta Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w stylu gotyckim wzniesiona pod koniec XIII wieku. W 1997 wizytę w katedrze złożył papież Jan Paweł II. Dotychczas w katedrze co niedzielę odprawiano msze święte. Aktualnie świątynia została zamknięta dla wiernych w celu przeprowadzenia remontu po pożarze, który objął budynek w 2017 roku. Dla miłośników historii gratką będzie Muzeum Lubuskie powstałe w 1945 roku, w skład którego wchodzą cztery oddziały. Turyści mogą w nim zobaczyć wystawy sztuk dawnych, poznać historię Grodu Santok oraz dawniej używane środki transportu wiejskiego czy sprzęty rolnicze. W sercu miasta przyjezdni mogą przechadzać się po Bulwarze Nadwarciańskim nad samym brzegiem Warty. Bulwar zakończony jest placem, na którym często odbywają się koncerty i inne atrakcje. W okresie wakacyjnym warto także odwiedzić Zalew Karnin w pobliżu Gorzowa i delektować się urokami natury.

Żółto-niebiescy i Stilonowcy

Fani sportu, którzy śledzą poczynania polskich drużyn z pewnością doskonale znają Gorzów od strony żużlowej. Ogromną dumą miasta jest Stal Gorzów, jeden z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych powstały w 1945 roku. Dziewięciokrotny Mistrz Polski rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim im. Edwarda Jancarza. Drugim gorzowskim zespołem jest Stilon, dwie dekady temu grający w najwyższej lidze piłki nożnej. Aktualnie poczynania Stilonowców można śledzić w III lidze.

Sex randki Gorzów Wielkopolski i okolice

Najczęstsze wyszukiwane słowa dla tej podstrony w wewnętrznej wyszukiwarce serwisu "panipoznapana.pl" to:
 • sex spotkania Gorzów Wielkopolski
 • sex randki Gorzów Wielkopolski
 • randki Gorzów Wielkopolski
 • poznam panią Gorzów Wielkopolski
 • poznam pana Gorzów Wielkopolski
 • panie Gorzów Wielkopolski
 • pani szuka pana Gorzów Wielkopolski
 • pani pozna pana Gorzów Wielkopolski
 • ogłoszenia erotyczne Gorzów Wielkopolski
 • ogłoszenia towarzyskie Gorzów Wielkopolski
 • ogłoszenia pan Gorzów Wielkopolski
 • ogłoszenia matrymonialne Gorzów Wielkopolski
 • ogłoszenia kobiet Gorzów Wielkopolski
 • oferty towarzyskie Gorzów Wielkopolski
 • anonse towarzyskie Gorzów Wielkopolski
 • anonse Gorzów Wielkopolski
 • anonse erotyczne Gorzów Wielkopolski
PaniPoznaPana.pl – Darmowe ogłoszenia towarzyskie. Dodaj swoje ogłoszenie i znajdź swoją drugą połówkę!
Back to top
Close Offcanvas Sidebar