Pani pozna Pana Jelenia Góra i okolice

Pani szuka Pana Jelenia Góra i okolice

Czytaj więcej

Ogłoszenia towarzyskie Jelenia Góra

Usytuowana w południowo-zachodnim regionie Polski Jelenia Góra to piękne miasto o bogatej historii. Położenie w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej zapewnia miastu niezwykły charakter i niespotykany urok. Od południa Jelenią Górę otaczają bowiem Karkonosze, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od zachodu Góry i Pogórze Izerskie. Takie miejsce po prostu musi być wyjątkowe.

Długa historia

Pierwsze informacje na temat grodu położonego w rejonie dzisiejszej Jeleniej Góry pojawiają się w źródłach historycznych z czasów Bolesława III Krzywoustego (lata 1108 – 1112). Jednak za oficjalne początki dzisiejszej Jeleniej Góry przyjmuje się połowę XIII wieku. Z czasem (1392 r.) miasto przeszło pod panowanie Czech, otrzymując wiele znaczących przywilejów, m.in. możliwość bicia własnej monety czy organizowania corocznych jarmarków. Niezwykły rozkwit Jelenia Góra przeżywała w XVI wieku, gdy miasto stało się centrum produkcji płócien lnianych. Niestety już wojna trzydziestoletnia sprawiła, że podupadło. Zniszczenia były na tyle potężne, że niektórych budynków nie udało się odbudować przez długie lata. Z czasem Jelenia Góra odzyskała dawny blask i stała się jednym z najbardziej cenionych i najbogatszych miast na Śląsku. Dla tego regionu jednak historia kołem się toczy i ponowne trudne dni zawitały wraz z wcieleniem go do Zaboru Pruskiego, co miało ogromny wpływ na zupełny upadek tkactwa. XIX wiek okazał się ponownym okresem rozkwitu miasta, które wreszcie doceniono za niesamowite położenie, dzięki temu Jelenia Góra stała się miastem o charakterze turystycznym, rozbudowującym swe zaplecze hotelarskie i restauracyjne. Tak jest postrzegana po dzień dzisiejszy.

Miejsce z historią

Jelenia Góra nie ucierpiała w trakcie II wojny światowej. Dzięki temu w mieście można dzisiaj podziwiać wiele zabytków, wśród których szczególną uwagę warto poświęcić Bazylice mniejszej pw. Św. Erazma i Pankracego (powstała w 1552 r.), murom obronnym z basztami (powstałe w XIV wieku) czy pięknemu Pałacowi Paulinum. Turyści pragnący poczuć historyczny klimat tego wyjątkowego miasta mają do wyboru szereg innych zabytków wymienionych w rejestrze Narodowego Centrum Dziedzictwa (np. Plac Ratuszowy).

Cud natury

Wybierając się do Jeleniej Góry i podziwiając cudowne widoki z centrum miasta każdy turysta zapragnie ostatecznie znaleźć się w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego. Powstały w 1952 roku park obfituje w ponad tysiąc gatunków roślin i wiele gatunków zwierząt (ok. 40 gatunków ssaków i ponad 90 gatunków ptaków). Park pochwalić się może pięknie poprowadzonymi szlakami turystycznymi (ok. 112 km), w tym część udostępniono również dla rowerzystów. Turyści skorzystać mogą z dwóch kolejek linowych, ale również zapaleni narciarze znajdą tu coś dla siebie. Karkonoski Park Narodowy dysponuje bowiem 17 km nartostrad i 10 wyciągami.

Miasto pełne kultury

Stolica Karkonoszy jako ponad 80 tys. miasto w swych granicach posiada również teatry, Filharmonię Jeleniogórską, kilka muzeów, kin, galerii. Nawet jeśli pogoda (która bywa w tym rejonie kapryśna) nie dopisze, w trakcie wypadu do Jeleniej Góry bez wątpienia turyści nie będą się nudzić. Jelenia Góra zachwyca odwiedzających to miasto od wieków. Niezwykłe położenie stanowi o jej wyjątkowym charakterze, którego nie da się nie odczuć w trakcie pieszych wędrówek czy zwiedzania zabytków. To także doskonała baza wypadowa w okalające miasto góry, jak również do bezpośrednio graniczących z nim Czech.

Sex randki Jelenia Góra i okolice

Najczęstsze wyszukiwane słowa dla tej podstrony w wewnętrznej wyszukiwarce serwisu "panipoznapana.pl" to:
 • sex spotkania Jelenia Góra
 • sex randki Jelenia Góra
 • randki Jelenia Góra
 • poznam panią Jelenia Góra
 • poznam pana Jelenia Góra
 • panie Jelenia Góra
 • pani szuka pana Jelenia Góra
 • pani pozna pana Jelenia Góra
 • ogłoszenia erotyczne Jelenia Góra
 • ogłoszenia towarzyskie Jelenia Góra
 • ogłoszenia pan Jelenia Góra
 • ogłoszenia matrymonialne Jelenia Góra
 • ogłoszenia kobiet Jelenia Góra
 • oferty towarzyskie Jelenia Góra
 • anonse towarzyskie Jelenia Góra
 • anonse Jelenia Góra
 • anonse erotyczne Jelenia Góra
PaniPoznaPana.pl – Darmowe ogłoszenia towarzyskie. Dodaj swoje ogłoszenie i znajdź swoją drugą połówkę!
Back to top
Close Offcanvas Sidebar