60 szuka partnera
Masz dość rutyny i samotności? Chcesz poznać kogoś dojrzałego i …
Masz dość rutyny i samotności? Chcesz poznać kogoś dojrzałego i …
Uwielbiam wakacje w ciepłych krajach. Majorka, to mój drugi dom …
Chcę poznać kogoś, do wspólnych imprez. Stawiam na rozrywkę, nawet …
Mam 160 cm wzrostu i zielone oczy. Najpiękniejsze oczy na …
Uwielbiam podróże, jazdę konną i grę w tenisa. Chciałabym poznać …
Szukam kogoś, kto zaopiekuje się mną i dziećmi. Pracuję jako …
Jestem normalną, zdrową kobietą, która kocha tańczyć. Mam 25 lat …
Gniezno to miasto historyczne oraz znane, ulokowane w województwie wielkopolskim. Władze miasta w 2018 roku stworzyły Trakt Królewski, którym można poruszać się już od dworca w Gnieźnie. Na szlaku znajdują się rzeźby pięciu królów. Można je podziwiać i przypominać sobie historię, spacerując powoli właśnie Traktem Królewskim. Oprócz rzeźb królów postawiono rzeźby piętnastu królików w różnych przebraniach. Miasto było lokowane w latach 1238-1239. Nazwa miasta wywodzi się ze słowa gniazdo oraz gnieździć się. Wiąże się z utworzeniem państwa polskiego. Z powstaniem tego miasta wiąże się legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Legendę przytaczali kronikarze, między innymi Jan Długosz.
W 1000 roku odbył się w Gnieźnie zjazd, w którym udział brali Bolesław I Chrobry i Otton III. Wtedy powstało arcybiskupstwo oraz metropolia. Wtedy kościół wyniesiono do rangi katedry. W 1018 roku pożar zniszczył podgrodzie oraz kościół katedralny. W 1025 roku w Gnieźnie koronowano Bolesława Chrobrego na króla Polski. W 1295 roku w Gnieźnie koronowano króla Przemysław II. W 1300 roku w mieście koronował się Wacław II Czeski. W 1331 roku Krzyżacy zajęli miasto, obrabowali je i doprowadzili do ogromnych zniszczeń. Miasto odbudowano za czasów Kazimierza Wielkiego. Gniezno było ośrodkiem kultury, drugim po Krakowie. W 1768 roku miasto stało się stolicą województwa. Po II rozbiorze Polski Gniezno stało się częścią zaboru pruskiego. W 1848 roku miasto brało udział w powstaniu wielkopolskim. W 1918 i 1919 roku miasto było ośrodkiem kolejnego już powstania wielkopolskiego. Mieszkańcy Gniezna mocno włączali się w historyczne wydarzenia.
W Gnieźnie jest wiele pomników: Bolesława Chrobrego, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Św. Wojciecha, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Opatrzności Bożej, Powstańców Wielkopolskich, Aleksandra Piotrowskiego, Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę i wiele innych. Można spacerować ich traktem i miło spędzać czas.
W mieście jest kilka parków miejskich oraz trzy punkty informacji turystycznej. W mieście mieszka ponad 10 000 mieszkańców. Miasto prowadzi bogatą współpracę zagraniczną z miastami we Włoszech, Niemczech, Węgrzech, na Litwie i w innych krajach. Dzięki temu nawiązuje dobre relacje. W mieście odbywają się festiwale: Królewski Festiwal Artystyczny, Międzynarodowy Festiwal Organowy, Festiwal Literacki Preteksty, Ogólnopolski Festiwal Filmowy, a 23 kwietnia organizowane są Imieniny Miasta. Od 2003 roku wydawane są literackie Zeszyty Poetyckie.
Warto odwiedzić to piękne i historyczne miasto, zaczynając od Traktu Królewskiego i nie zapominając o Katedrze Gnieźnieńskiej. Polakom to miasto bardzo się podoba, a turystów z zagranicy przybywa z roku na rok.