Pani pozna Pana Katowice i okolice

Pani szuka Pana Katowice i okolice

Czytaj więcej

Ogłoszenia towarzyskie Katowice

Katowice to stolica Górnego Śląska licząca sobie 294 510 ludności. Jest to jedenaste co do wielkości miasto w Polsce. Aktualnie prezydentem miasta jest Marcin Krupa od 8 grudnia 2014 roku.

Herb i flaga

Herb Katowic przedstawia czarne urządzenie kuźnicze na złotym tle, umocowane na brązowej belce, która stanowi symbol historycznego młota wodnego. Błękitny pas na samym dole herbu symbolizuje z kolei rzekę Rawę, przepływającą przez Katowice. Wizerunek herbu został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 1937 roku. Flagę stanowią dwa prostokątne płaty tkaniny- górny w kolorze żółtym, dolny w kolorze niebieskim, a po środku umieszczony jest herb miasta.

Historia w Katowicach

Pierwsze informacje dotyczące Katowic możemy odnaleźć w zapiskach księdza Kazimierskiego wizytatora parafii bogucickiej pochodzących z 1598roku. Jednak w rzeczywistoći losy Katowic są bezpośrednio związane z losami kilku osad rolniczych z XIV i XVI wieku, a także kuźnic żelaza, które obecnie stanowią dzielnice miasta. Najstarszą, bo wspomnianą w dokumentach już w 1299roku jest dzielnica Dąb. Inne, nieco młodsze, ale będące wtedy równorzędnymi, wsie to: Bogucice, Ligota, Piotrowice, Załęże czy Szopienice. Charakterystyczny dla tego terenu był fakt, iż wszystkie ośrodki rozwijały się jednocześnie, zarówno gospodarczo jak i kulturalnie, aby potem stworzyć jeden organizm. Brakowało dominującego centrum. Katowice otrzymały prawa miejskie w 1865 roku, a już 14 lat później uzyskały rangę powiatu. Od 1742 roku na tych terenach bardzo prężnie rozwijał się przemysł, głównie huty i kopalnie. To w Katowicach powstały Górnośląska Konwencja Węglowa i Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, które miały w pływ na rozwój ośrodka gospodarczego. Wybuch I wojny Światowej w istocie pozytywnie wpłynął na rozwój miasta z punktu widzenia przemysłu szczególnie dla zakładów hutniczych. Katowice są związane z 3 powstania śląskimi. Pierwsze wybychło w sierpniu 1919 roku. Zakończyło się ono przegraną i ucieczką powstańców przed represjami, jednak przyniosło także korzyści długofalowe. Drugie powstanie w sierpniu 1920 roku, zakończone sukcesem. Trzecie powstanie wybuchło w maju 1923 roku i wpłynęło na korzystniejszy dla Polski podział Górnego Śląska . W latach międzywojennych Katowice ponownie intensywnie się rozwijały, dzięki czemu z prowincjonalnego ośrodka przemysłowego stały się największym centrum gospodarczym w kraju. Żołnierze Wermachtu wkroczyli do Katowic 4 września 1939 roku. Był to początek represjonowania i prześladowań powstańców i obrońców miasta. Katowice zostały uznane za siedzibę prowincji. Poza spaleniem synagogi przy ul. Mickiewicza i rozebraniem Muzeum Śląskiego budynki Katowic nie ucierpiały w działaniach wojennych. Po zakończeniu wojny i wyzwoleniu w 1945 roku miasto ponownie odzyskało dawne znaczenie. Rosła jego ranga jako ośrodka zarówno przemysłowego jak i naukowego i kulturowego. Najważniejszym wydarzeniem w powojennych Katowicach była pacyfikacja górników strajkujących po wprowadzeniu stanu wojennego w kopalni "Wujek". Tragiczne wydarzenia nastąpiły 16 grudnia 1981 roku, zastrzelono wtedy 9 strajkujących.

Zabytki w Katowicach

Do najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Katowic należą: dwa zabytkowe osiedla robotnicze Nikiszowiec oraz Giszowiec, gmach Sejmu Śląskiego z pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, największy w Polsce Pomnik Powstańców Śląskich, jedyna istniejąca w kraju wieża spadochronowa, hala widowiskowa Spodek, zabytkowy budynek hotelu Monopol, gmach Akademii Muzycznej, dawny Ratusz w Bogucicach, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Filharmonia Śląska, Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. W Katowicach możemy także znaleźć zabytki sakralne, takie jak: kościół Mariacki, kościół garnizonowy, największa w Polsce archikatedra Chrystusa Króla, bazylika z klasztorem franciszkanów, ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego, drewniany kościół św. Michała Archanioła oraz największa w Europie szopka bożonarodzeniowa w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Aktualnie wraz z ciągłym rozwojem miasta możemy zobaczyć na mapie Katowic coraz nowocześniej urządzone miejsca do których należą wyremontowany Rynek, budynek dworca kolejowego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia,

Sex randki Katowice i okolice

Najczęstsze wyszukiwane słowa dla tej podstrony w wewnętrznej wyszukiwarce serwisu "panipoznapana.pl" to:
 • sex spotkania Katowice
 • sex randki Katowice
 • randki Katowice
 • poznam panią Katowice
 • poznam pana Katowice
 • panie Katowice
 • pani szuka pana Katowice
 • pani pozna pana Katowice
 • ogłoszenia erotyczne Katowice
 • ogłoszenia towarzyskie Katowice
 • ogłoszenia pan Katowice
 • ogłoszenia matrymonialne Katowice
 • ogłoszenia kobiet Katowice
 • oferty towarzyskie Katowice
 • anonse towarzyskie Katowice
 • anonse Katowice
 • anonse erotyczne Katowice
PaniPoznaPana.pl – Darmowe ogłoszenia towarzyskie. Dodaj swoje ogłoszenie i znajdź swoją drugą połówkę!
Back to top
Close Offcanvas Sidebar